Jak dodać sobie energii? - Joga u źródeł

JAK DODAĆ SOBIE ENERGII?

Jak dodać sobie energii?

Sposobów na podniesienie swojego nastroju w naturalny i bezinwazyjny sposób jest bardzo wiele.

O kilku z nich opowiadam na swoim ostatnim webinarze z cyklu IDEA JOGI pt. “Sposób na zmęczenie, czyli jak dodać sobie energii”. W tym webinarze pojawia się krótka praktyka jogi, która działa aktywująco na układ nerwowy, podnosi nasz poziom energii i entuzjazm do działania 🙂

Praktyka jogi zaczyna się w 50:00 minucie, jednak jeśli masz chwilę, zachęcam Cię do obejrzenia całości 🙂

bhastrika pranajama

Jeśli nie masz zbyt dużo czas na praktykę, albo z jakichś powodów nie możesz praktykować, to mam dla Ciebie jeszcze jedno ćwiczenie, które nie pojawia się na webinarze.

Jest to intensywna i przynosząca wiele korzyści pranajama – bhastrika, czyli pranajama miecha. Pomaga głównie na problemy z zatokami i niedotlenienie mózgu.

Pranajama miechu jest jedną z najbardziej znanych i popularnych pranajam (ćwiczeń oddechowych).

Polega na wykonywaniu bardzo silnego wdechu i wydechu poprzez nos, co powoduje, że płuca wypełniają się w całości powietrzem i rośnie temperatura ciała. Idąc tym tropem, z przekonaniem można stwierdzić, że jest to ćwiczenie oddechowe idealne na zimę.  

  • pobudza działanie układów fizjologicznych ( układu naczyniowego, nerwowego oraz przepływ krwi) poprzez zwiększenie ilości pobieranego tlenu. 

Można powiedzieć, że mózg stymulowany jest do działania na wyższym poziomie świadomości, poprzez uaktywnienie się energii pranicznej.

Adam Ślęczek_nauczyciel jogi

Jak wykonać bhastrika pranajamę?

joga w domu

Oto krótka instrukcja, którą przygotowałem dla osób początkujących.

Poziom bardziej zaawansowany polega na zwiększeniu ilości szybkich wdechów i wydechów. 

Zanim zaczniesz praktykę, upewnij się, że nie masz kataru 🙂

Sposób wykonania:

– usiądź w pozycji wygodnej (sukhasana, vajrasana) z prostymi plecami.

Ustaw dłonie na kolanach, skierowane częścią chwytną do góry. Usta miej zamknięte, zamknij oczy i przenieś swoją uwagę do wewnątrz, obserwując swój spokojny oddech. 

– zrób energiczny, długi wdech przez obie dziurki nosa, po czym taki sam energiczny wydech,

– jako osoba początkująca zrób początkowo 5 do 15 takich oddechów.

– po zakończeniu ostatniego wydechu zatrzymaj oddech, starając się zatrzymać oddychanie tak długo, jak możesz. To zatrzymanie oddechu po wydechu nazywa się bahya kumbhaka. 

Na początek spróbuj wykonać 3 serie po 5 do 15 oddechów. Po każdej serii odpocznij chwilę, wracając do normalnych oddechów i obserwuj to, co się dzieje. 

 

Pranajama nie powinna powodować zawrotów głowy ani mroczków przed oczami. Takie objawy są sygnałem do wstrzymania praktyki lub ewentualnie zmniejszenie ilości wdechów i wydechów. Po tej praktyce powinniśmy się spodziewać zwiększonego poziomu energii, ciepła w ciele, ale również poczucia równowagi i spokoju. 

Tę pranajamę najlepiej jest praktykować o poranku przed wschodem słońca, ale równie dobrą porą jest zachód słońca. Są to momenty, kiedy w przyrodzie panuje największy spokój, a jedna pora dnia przechodzi w drugą.

Życzę Ci owocnej praktyki.
Adam Ślęczek

ZRELAKSUJ SIĘ PODCZAS MIKOŁAJKOWEGO WYJAZDU