0048 510 072 053
wakacje z jogą

CO TO JEST MASAŻ DŹWIĘKIEM?

Masaż dźwiękiem jest swoistego rodzaju podróżą poprzez przetaczające się długie fale, powoli wybrzmiewających dźwięków gongu oraz innych instrumentów samobrzmiących. Fale te wprowadzają uczestnika sesji w stan głębokiego relaksu i odprężenia.

Gong jest pierwotnym archetypem uzdrawiania, gdyż posiada pełnię kompletnego brzmienia, wytwarzając najmocniej rezonujące, holistyczne dźwięki.

Są one wynikiem nakładania się i dodawania do siebie tonów, dzięki którym powstają dźwięki zgodne z obecną w Naturze proporcją Złotego podziału.

Dźwięki te posiadają bardzo szeroki zakres częstotliwości, dzięki czemu oddziałują w szeroki sposób na cały organizm, począwszy od krwi, kości, poprzez mięśnie, wszystkie narządy wewnętrznych aż po fale mózgowe. To organiczna aura wibracji, która przenika przez całe ciało uzdrawiając i odmładzając je od najbardziej materialnych do najbardziej subtelnych jego warstw. Dźwięk gongu oraz mis wycisza umysł, synchronizuje półkule mózgowe oraz wprowadza nas w stan alfa, czyli stan głębokiej relaksacji, dzięki czemu pomaga pozbyć się napięć mięśniowych.

Wycofanie zmysłów i głęboki relaks likwidują negatywne skutki stresu, umożliwiając nam uruchomienie naturalnych procesów regulacji, regeneracji oraz oczyszczania organizmu. Dochodzi do uwolnienia nagromadzonych negatywnych emocji oraz napięć, wzmaga się kreatywność i pogłębia intuicja.

Przebywanie w stanie relaksu i odprężenia jest najlepszą profilaktyką, pozwalającą nam zachować i cieszyć się zdrowiem przez długi czas. Stan relaksacji stanowi również doskonałą terapię osób żyjących w przewlekłym stresie, cierpiących na różnego rodzaju dolegliwości psychofizyczne takie jak nadmierne napięcie, migrena, chroniczne zmęczenie, lęki oraz wszystkie zaburzenia, które są konsekwencją życia w przewlekłym napięciu.

Działanie masażu dźwiękiem wspomaga również inne terapie, pozostawiając za sobą zawsze odczucie przyjemnego odprężenia, dając nam możliwość doświadczenia pełni błogości choćby przez krótki czas sesji relaksacyjnej.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO SESJI RELAKSACYJNEJ ?

Aby doświadczyć w pełni pozytywnych efektów sesji relaksacyjnej przede wszystkim – nie spiesz się. Przyjdź na miejsce odpowiednio wcześniej. Spokojnie przygotuj się do sesji, zajmij odpowiednie dla siebie miejsce z kocem lub karimatą, wyłącz telefon komórkowy i nastrój się odpowiednio mentalnie. Pamiętaj aby nie spożywać obfitych posiłków przynajmniej na godzinę przed sesją. Dobrze jest również wziąć ze sobą małą butelkę wody mineralnej.

Zastanów się z czym przychodzisz na sesję. Co jest twoją motywacją?

Jeśli jest to relaks- przygotuj i nastaw się rozluźnianie. Jeśli chcesz coś zmienić w swoim życiu – wyobraź sobie i poczuj pozytywną zmianę.

Cokolwiek jest Twoją motywacją – niechaj będzie pozytywnym afirmacją:-)

Aby masaż dźwiękiem przyniósł najlepszy rezultat, ważne jest aby „wyłączyć” swój analityczny umysł, czyli zaprzestać wszelkiego rodzaju rozmyślania, analizowania czy oceniania. Najlepsze efekty uzyskujemy zasypiając, dlatego też ważne jest, aby nie irytować się, kiedy okaże się, że obok nas ktoś zaczyna głośno chrapać. Ważne jest aby ukierunkować swą uwagę i skierować ją dokładnie w miejsce, w którym chcemy aby się znajdowała.

Jeśli trudno jest się na początku wyciszyć, nie stawiaj myślom oporu. Zaakceptuj fakt, że one są i pozwól im swobodnie płynąć, aż przerwy między nimi zaczną stawać się coraz dłuższe. Oddaj się wibracji dźwięków, porzucając wszelkie oczekiwania odnośnie tego co jest i tego co ma nastąpić poprzez sesję. Obserwuj bez oceniania wszystko to co dzieje się w Tobie oraz wokół Ciebie, mając z tyłu głowy swą pozytywną afirmację.

JAK WYGLĄDA SESJA RELAKSACYJNA ?

Kiedy jesteś już na miejscu przyjmij odpowiednią dla siebie pozycję. Powinna by to pozycja możliwie bezwysiłkowa, wygodna, w której ciało jest w stanie całkowicie się rozluźnić np. pozycja leżąca. Po zajęciu miejsca i przygotowaniu się, sesja zaczyna się krótkim, relaksem prowadzonym słownie, mającym na celu koncentrację na miejscu i czasie, w którym aktualnie się znajdujemy, wstępnym wyciszeniu oraz skierowaniu zmysłów do wewnątrz.

Po krótkiej chwili ciszy pojawiają się pierwsze dźwięki. Ważne jest aby zachować w sobie ciszę a jednocześnie słuchać dźwięków, które wibrują wokół nas. Jeśli jest to trudne- nie przejmuj się, z czasem uda się to osiągnąć bez żadnego wysiłku.

CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ PODCZAS SESJI ?

Podczas sesji relaksacyjnej możemy doświadczyć wielu różnych odczuć. Ważne jest aby nie oceniać ich w żaden sposób i – jeśli jest to możliwe-

przyglądać się im z dystansem. Mogą to być np. odczucia zanikającego ciała, drętwienie i mrowienie kończyn, sen na jawie, zmiany temperatury ciała, błogi spokój lub rozdrażnienie, ból głowy lub odczucie jej lekkości , nagła i ogromna chęć śmiechu bądź też napad płaczu, która może być wywołana dotarciem do świadomości wypartych myśli i emocji, które nastąpiło na skutek głębokiego relaksu. Częstym, normalnym i pożądanym skutkiem jest zapadnięcie w sen.

Jest to stan pożądany, ponieważ podczas snu nasz analityczny umysł jest zupełnie wyłączony, dzięki czemu docieramy masażem do najbardziej subtelnych warstw ludzkiej istoty praktycznie bez żadnych zakłóceń. Sen podczas sesji gongu jest bardzo regeneracyjny i odżywczy.

Jeśli podczas sesji doświadczysz czegoś, co spowoduje chęć opuszczenia pomieszczenia, w którym sesja się odbywa- nie krępuj się, aby wyjść. Pozostanie na miejscu w takiej sytuacji i stawianie oporu swoim odczuciom z czasem tylko pogorszy Twój stan. Lepiej jest wyjść, ochłonąć i ewentualnie wrócić po kilku chwilach, mając na uwadze innych uczestników sesji i ich relaks na sali.

Sesja relaksacyjna trwa około jednej godziny. Po upływie tego czasu, kiedy ucichnie ostatni dźwięk pozostań w ciszy jeszcze przez chwilę, aż do momentu, kiedy prowadzący da znak, że sesja dobiegła końca.

Zachowując w sobie zbudowany spokój, robiąc jak najmniej gwałtownych i zbędnych ruchów, staramy się powoli wrócić do rzeczywistości, zintegrować na każdym poziomie. Weż tyle czasu ile jest Ci potrzebne aby się zintegrować, pamiętaj o podstawowej zasadzie- nie spiesz się.

CZEGO OCZEKIWAĆ PO ZAKOŃCZENIU SESJI ?

Po sesji relaksacyjnej można spodziewać się różnego rodzaju pozytywnych efektów, które potrafią utrzymywać się nawet kilka dni. Są to przede wszystkim odczucia rozluźnienia, uspokojenia, poprawa przemiany materii czy regulacja ciśnienia krwi. Regularne sesje relaksacyjne są w stanie zmniejszyć nerwice oraz depresję, przywracając równowagę emocjonalną.

Powodują również, że wzmacnia się siła woli, powraca spontaniczność, twórczość oraz radość życia. Wzmaga się spokój wewnętrzny i poprawia intuicja. Przywrócony do równowagi organizm uruchamia procesy oczyszczające powodem czego jest doskonałe samopoczucie.

Wszystkie te efekty mogą wystąpić w różnych konfiguracjach z różnym natężeniem u różnych osób. Jest to zależne od aktualnego stanu psychofizycznego, w którym aktualnie się znajdujemy. Również czynniki zewnętrzne mają wpływ na nasze odczucia po sesji. Są nimi np. temperatura, ciśnienie, faza księżyca. Pewne negatywne odczucia po zakończeniu sesji mogą być związane są z procesami oczyszczającymi organizm na polu fizycznym, emocjonalnym czy energetycznym. Negatywne reakcje mogą być związane również z oporem, który mógł pojawić się w stosunku do sesji, osoby prowadzącej sesję, miejsca, w którym odbywa się sesja lub dowolnej rzeczy, która ten opór mogła wzbudzić. Z tego względu bardzo ważne jest aby pozostać biernym, cichym obserwatorem swoich stanów wewnętrznych jak i wszystkiego co dzieje się podczas sesji wokół nas. Tylko czyste doświadczenie bez oceny jest w stanie nas transformować.

Jeśli po odbytej sesji zaistnieje potrzeba podzielenia się swoim doświadczeniem z prowadzącym – nie krępuj się, rozmowa o doświadczeniach ma również właściwość terapeutyczną i działa pozytywnie.

Polub nas 🙂

Archiwalne wpisy

Kategorie