Praktyka jogi - jak zacząć? - Joga u źródeł

Praktyka jogi – jak zacząć?

jak zacząć PRAKTYKOWAĆ JOGĘ?

Skoro tutaj jesteś, to pewnie też zadajesz sobie to pytanie – bardzo się cieszę! 

Bardzo często powodem, dla którego zaczynamy praktykować jogę, są:

  • ból kręgosłupa, 
  • chroniczny stres, z którym nie potrafimy sobie poradzić
  • chęć rozluźnienia i tonizacji  mięśni. 

 

To bardzo praktyczne motywacje i oczywiście właściwe, natomiast joga ma nam do zaoferowania o wiele, wiele więcej niż praktyka fizyczna

Często używam stwierdzenia, że “JOGA TO STAN UMYSŁU” i dlatego zapraszam Cię do jej poznania w szerszym kontekście 🙂 

joga u źródeł

Jeśli w tym momencie miałbym zacząć swoją praktykę jogi, to zadałbym sobie przede wszystkim pytania:

1. Dlaczego chcę zacząć praktykować jogę?

Motywacje mogą być różne – począwszy od wspomnianej wyżej chęci pozbycia się bólu pleców, poprzez chęć osiągnięcia wymarzonej asany, aż po motywację stawania się lepszą wersją siebie.

Myślę, że właściwa motywacja daje nam możliwość właściwego działania, które przynosi właściwy rezultat, dlatego bardzo ważne, aby na początku odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Joga to praca z wnętrzem, z umysłem i świadomością. Wszystkie fizyczne ćwiczenia ciała czy oddechu mają doprowadzić do stanu, w którym ciało pozostaje wolne od wszelakich niedomagań, słabości i dysfunkcji. Pojawia się wtedy przestrzeń na prace nad czymś znacznie subtelniejszym, ale zanim znajdziemy się w tym punkcie, należy przejść pewną drogę, która zapewni taki stan rzeczy. Z tego punktu widzenia motywacja, która polega na pozbyciu się np. bólu kręgosłupa, jest jak najbardziej słuszna i właściwa. 

Pamiętaj, że motywacja zdobywania określonego kształtu ciała może przyczynić się do zbyt intensywnej pracy w pozycjach, które mogą poskutkować urazami lub kontuzją. Jeśli Twoją motywacją do praktyki jogi jest osiągnięcie konkretnej pozycji, lub tylko i wyłącznie osiągniecie siły i elastyczności- joga będzie Ci służyć, ale nie ujawni pełnego potencjału

Asany to narzędzia, których używamy w konkretnym celu, ale nie powinny być celem samym w sobie.

Niektóre asany będą Ci doskonale służyć, inne wręcz przeciwnie – wtedy nie należy ich robić, a znaleźć  substytuty lub zmodyfikowane na Twoje potrzeby wersje tych asan.

2. Jak odpowiednio wykonać asany oraz jak one na mnie działają?

Kiedy znasz swoją motywacją i wiesz, dlaczego chcesz zacząć praktykę – czas na naukę podstaw!

Jest wiele szkół jogi oraz jej nurtów. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Jedni potrzebują spokojnego, wolnego i precyzyjnego ruchu, inni poszukują dynamicznych i bardziej energicznych ćwiczeń. Niezależnie w której z tych grup jesteś, oba sposoby mają swój wspólny mianownik – odpowiednia technika praktyki.

Narastająca szybkość niweluje dokładność, a nawet mały błąd powtarzany wielokrotnie może mieć z czasem poważne konsekwencje. Dlatego uważam, że należy zacząć od nauki techniki wykonania asan oraz – co ogromnie ważne- ich działania na nasz organizm

Każda asana ma swoje właściwości dla naszego ciała, układu nerwowego, stanu naszego umysłu. Studiując właściwości asan, jesteś w stanie lepiej rozumieć praktykę i układać ćwiczenia tak, aby zawsze osiągać właściwy, pożądany dla siebie efekt. 

Przykład
Ćwiczenia ze skłonami i pewne pranajamy spowodują nasze wyciszenie- nie zawsze pożądane, natomiast robienie intensywnych wygięć do tyłu może nie być dobrym pomysłem, na kilka chwil przed położeniem się do łóżka spać.

Na temat właściwości asan i ich techniki wykonania zostało napisane wiele znakomitych książek, warto jednak mimo studiowania ich na własną rękę, udać się do szkoły jogi, aby nauczyciel skorygował ewentualne błędy. Nie wszystko możemy zauważyć, a utrwalony w ciele niewielki błąd bardzo trudno jest później wyplewić.

I tutaj pojawia się kolejne, trzecie pytanie:

3. Jaką szkołę jogi i nurt wybrać?

Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy od Twoich oczekiwań i od tego, w jakim miejscu czujesz się dobrze. 

Myślę, że najlepszym sposobem jest sprawdzenie wielu różnych szkół, nauczycieli oraz metod. Dopiero kiedy Twój ogląd stanie się nieco szerszy, będziesz w stanie z większą pewnością stwierdzić:

  • co Ci służy
  • jaki rodzaj praktyki rezonuje z Tobą najlepiej
  • jaki nauczyciel wzbudza w Tobie największe zaufanie i buduje poczucie bezpieczeństwa.

 

Zaufanie do nauczyciela oraz poczucie bezpieczeństwa jest tu kluczowe, tylko w ten sposób będziesz bezpiecznie się rozwijać, pokonując swoje granice. Dobry nauczyciel widzi Twój potencjał, wie, ile możesz zrobić i motywuje Cię w odpowiedni sposób do kolejnego kroku w nieznane, którego czasem samodzielnie się nie podejmiesz.

Kiedy już wiesz, po co praktykujesz jogę, znasz technikę wykonania asan i ich działanie oraz masz wybraną swoją szkołę jogi – możesz rozwijać się w praktyce. 

Cześć osób przychodzących na zajęcia nie ma motywacji, aby rozwijać się w praktyce, bo przebiega ona zawsze pod okiem nauczyciela, dzięki czemu mają pewność, że idą w dobrym kierunku. Niezależnie od tego, czy praktykujesz po części samodzielnie, czy zawsze w szkole jogi warto zadać sobie jeszcze jedno pytanie:

4. Co daje mi praktyka jogi?

Niestety jest tak, że z szybkimi postępami, większą siłą, elastycznością, sprawnością czai się ego, które chce się porównywać, rywalizować, wtłacza do głowy myśli o byciu lepszym od innych. Takie poczucie często pojawia się, kiedy zaczniesz praktykę z nieodpowiednią motywacją.  To jedna z przeszkód na drodze rozwoju w systemie hatha-jogi.

Taka motywacja najczęściej towarzyszy, kiedy trenujemy jakąś dyscyplinę sportową, ale joga nie jest sportem. Nie rywalizujemy tutaj z nikim, a piękne asany, siła i elastyczność są tu skutkiem ubocznym, a nie celem samym sobie.

Dlatego często mówi się o PRAKTYCE jogi, a nie o jej ćwiczeniu. Joga ma być praktyką w Twoim życiu i ma pomagać poza matą, nie wyłącznie na niej. 

Kiedy ćwiczysz – osiągasz pewien rezultat, np. stajesz na głowie i kiedy przestajesz stać na głowie, twoje ćwiczenie się kończy. Natomiast kiedy praktykujesz jogę, wszystko to, czego doświadczasz na macie np. świadomy spokojny oddech podczas napięcia ciała – możesz przenieść do swojego życia, aby polepszyć jego jakość. Joga jest i powinna pozostać praktyczna. Ma pomagać w stawaniu się lepszymi dla siebie, poprzez to lepszymi dla innych ludzi.

 

Ostatecznie więcej o Twojej praktyce jogi powie Ci, w jaki sposób podchodzisz do życia niż to jakie pozycje robisz na macie.

Pozdrawiam
ADAM ŚLĘCZEK